Լատվիայի Ազգային գրադարանում մարտի 13-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես, որի նմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Լատվիայի Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամ Իվան Կլեմենտեւը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը, հայկական, հրեական, ռուսական եւ բելառուսական համայնքի ներկայացուցիչներ: Ցուցահանդեսի բացմանը աջակցել է Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի թեմի Բալթյան երկրների հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը: Բանախոսները մասնավորապես նշել են, որ Ռիգայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի բացումը կարեւոր քայլ է մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Նրանք ընդգծել են, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկն է:
Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը չի դատապարտվել, չի կարելի բացառել հետագայում նման հանցագործությունների կրկնությունը:

On March 13 in the National Library of Latvia an exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial, the exhibits of which were provided by the Armenian Genocide Museum-Institute, opened.
The RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Eduard Sharmazanov, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic countries Ara Ayvazyan, the spiritual leader of the Armenian Apostolic Church in the Baltic States, Father Khosrov Stepanyan, the Saeima Secretary Andrejs Klementjevs, the member of Latvia-Armenia Friendship Group Ivans Klementjevs, the Head of Latvia-Armenia Parliamentary Friendship Group Sergejs Potapkins, the representatives of the Armenian, Jewish, Russian and Belarusian communities attended the exhibition. The spiritual leader of the Baltic States, Nor Nakhijevan and Russia Diocese Father Khosrov Stepanyan supported the opening of the exhibition.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Baltic countries Ara Ayvazyan, the spiritual leader of the Armenian Apostolic Church in the Baltic States, Father Khosrov Stepanyan and the Head of Latvia-Armenia Parliamentary Friendship Group Sergejs Potapkins delivered speeches at the opening of the exhibition. The speakers have noted in particular that the opening of the exhibition dedicated to the Armenian Genocide in Riga is an important step in the protection of human rights. They have underlined that the Armenian Genocide is one of the greatest genocides of the 20th century.
The Head of Latvia-Armenia Parliamentary Friendship Group Sergejs Potapkins has noted that as the Armenian Genocide has not been condemned the repetition of such crimes cannot be ruled out in future.