Լատվիայի Ազգային գրադարանում մարտի 13-ին բացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես, որի նմուշները տրամադրվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Լատվիայի Սաեյմայի քարտուղար Անդրեյ Կլեմենտեւը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամ Իվան Կլեմենտեւը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը, հայկական, հրեական, ռուսական եւ բելառուսական համայնքի ներկայացուցիչներ: Ցուցահանդեսի բացմանը աջակցել է Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսաստանի թեմի Բալթյան երկրների հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, Բալթյան երկրներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը, Բալթյան երկրներում Հայ առաքելական եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը, Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը: Բանախոսները մասնավորապես նշել են, որ Ռիգայում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդեսի բացումը կարեւոր քայլ է մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Նրանք ընդգծել են, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկն է:
Լատվիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ քանի դեռ Հայոց ցեղասպանությունը չի դատապարտվել, չի կարելի բացառել հետագայում նման հանցագործությունների կրկնությունը:

13 марта в Национальной библиотеке Латвии открылась посвященная 100-й годовщине Геноцида армян  выставка, экспонаты для которой предоставлены Музеем-институтом Геноцида армян.
На открытии выставки присутствовали вице-спикер НС, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Латвия, Литва, Эстония Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочных Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, духовный пастырь ААЦ в странах Балтии Х.Степанян, секретарь Саеймы Латвии, член группы дружбы Латвия – Армения А.Клементьев, руководитель группы дружбы Латвия – Армения С.Потапкин, представители армянской, еврейской, русской и белорусской общин. Открытию выставки содействовал духовный предводитель   Новонахичеванской и Российской епархии ААЦ в странах Балтии Х.Степанян.
На открытии выставки выступили вице-спикер НС Э.Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочных Посол РА в странах Балтии А.Айвазян, духовный пастырь ААЦ в странах Балтии Х.Степанян, руководитель группы дружбы Латвия – Армения С.Потапкин. Выступившие, в частности,   отметили, что открытие в Риге посвященной Геноциду армян выставки – важный шаг в деле защиты прав человека.   Они подчеркнули, что Геноцид армян – одно из величайших преступлений ХХ века.
Руководитель группы дружбы Латвия – Армения С.Потапкин отметил, что пока Геноцид армян не осужден, нельзя исключать повторения подобных злодеяний и в дальнейшем.